Hotelarstwo w Polsce

Hotelarstwo w Polsce w czasach koronawirusa – czy czeka nas fala upadłości?

Pandemia koronawirusa uderzyła w branże turystyczną. Jak podaje „Rzeczpospolita” trzy czwarte hoteli ma zaledwie 20 procent zarezerwowanych pokoi. Otworzenie hoteli w maju niestety nie przyniosła oczekiwanego wzrostu i napływu gości, a także poprawy finansowej sytuacji ośrodków. Sytuację przedstawia również serwis Booking.com w ramach którego widać jak duża liczba wolnych pokoi czy też stancji, dostępna jest do zarezerwowania.

Hotelarze widzą spadek na rezerwacji na booking i travelist

Według badań Izby Gospodarczej Hotelarstwa Polskiego (IGHP) aż 87 procent hoteli zgłasza problemy z utrzymaniem płynności finansowej. Potwierdzają to również hotelarze, którzy mają znacznie mnie j rezerwacji bezpośrednich, czy też z serwisów takich jak Travelist czy też Booking.com. Jeszcze nie było takiego czerwca, gdzie pozostało tak wiele wolnych miejsc noclegowych w hotelach.

Spadek na rezerwacji na booking

Nie tylko wina koronawirusa

Jak można zauważyć w ostatnim miesiącu nie tylko reżim sanitarny utrudniał pracę branży sanitarnej. Na zły stan hoteli wpłynęła również pogoda – liczne powodzie, gwałtowne burze również wpłynęły na spadek napływu gości a nawet na szkody materialne spowodowane podtopieniami.

Turyści mogą rezerwować noclegi od 4 maja

Pomimo, że odmrożenie gospodarki trwa prawie dwa miesiące, to nie wpłynęło to na wzrost rezerwacji. Zauważalna jest również powolna fala zwolnień pracowników etatowych, a także obniżki cen usług. Takie działania mają poprawić funkcjonowanie niektórych obiektów hotelowych w nadziei, że poprawi się sytuacja w okresie wakacji. Rzeczywistość niestety zweryfikowała te działania pokazując, że blisko 20% pokoi jest zarezerwowana w wielu obiektach hotelowych co niestety nie wpływa na poprawę finansów.

Turystyka – lepiej w popularnych miejscowościach

Obiecujące perspektywy wykazują hotele znajdujące się w popularnych miejscowościach takich jak Kołobrzeg lub Świnoujście. Jednak, jeżeli pogoda ulegnie zmianie to i w tych miejscowościach może spaść liczba rezerwacji.

Kto skorzystał z tarczy finansowej, a kto nie?

Ponad 93% hoteli wykorzystało pomoc oferowaną przez Państwo w ramach poszczególnych tarcz antykryzysowych i tak co czwarty hotel uzyskał dofinansowanie 5 tyś zł na 1 pokój. Natomiast połowa uzyskała wsparcie 7 tyś. do pokoju. Niestety 5,5% hotelarzy negatywnie oceniło pomoc oferowaną przez Państwo szczególnie jeśli chodzi o łatwość uzyskania nowego finansowania z banku.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: