kraków i Wawel

Zwiedzanie Wawelu

Zamek na Wawelu to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli polskości. Jest to miejsce o niezwykle burzliwej historii, która jednocześnie jest powodem dumy dla narodu polskiego. Trudno jest znaleźć w Polsce osobę, która nie znałaby tego miejsca, nie kojarzyłaby go chociażby z lekcji historii, pocztówek czy z legendy o smoku wawelskim. Zamek Królewski jest więc miejscem, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. A sam Wawel jest synonimem siedziby królewskiej, wzgórza, zamku i szeroko rozumianej dostojności.

O wzgórzu wawelskim

Wzgórze wawelskie wznosi się na wysokość 228 m n.p.m i zajmuje obszar 6 ha. Jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez wycieczki grupowe jak i samotnych turystów. To także częsty cel wycieczek rowerowych jak i miejsce rodzinnych spacerów. Jest to więc cel zarówno dla turystów, jak i spotkań.

Wawel

Słów kilka o Wawelu

Wawel jest o tyle interesującym i rozległym miejscem, iż warto na jego zwiedzanie poświecić przynajmniej 2, a nawet 3 dni. Oczywiście, można to zrobić w jeden dzień, jednakże trzeba się liczyć z dużym pośpiechem. A dzięki spokojniejszemu i dogłębnemu zwiedzaniu można poznać istotę tego magicznego i tajemniczego miejsca, bez pośpiechu przechadzając się po wawelskich dróżkach. Decydując się na 2-dniowe zwiedzanie, warto pierwszy dzień poświecić na zwiedzenie Muzeum Katedralnego i samą katedrę. Natomiast w dzień drugi skoncentrować się na Komnatach Królewskich, Prywatnych Apartamentach Królewskich, Skarbcu i Zbrojownie, a także wystawom: Wawel Zaginiony i Wschód w zbiorach wawelskich.

Koniecznie kup bilet

Należy pamiętać, że aby dostać się do niektórych pomieszczeń należy kupić bilety z samego rana, gdyż w niektórych wypadkach ich ilość jest ograniczona. Jeśli już jednak uda nam się zakupić bilet, warto przejść się po zewnętrznym dziedzińcu Wawelu skąd można obejrzeć ruiny budynków zburzonych w wieku XIX.

Wzgórze wawelskie można zwiedzać codziennie – od kwietnia do września od 6.00 do 20.00, natomiast od października do marca od 6.00 do 18.00. Warto jest mieć te kwestie na uwadze, by móc w pełni zwiedzić to niesowite miejsce i poczuć jego niezwykłą atmosferę.

3 komentarze

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: