Zamek Książ

Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. ...więcej »

Propozycje miejsc do nurkowania w Polsce

Swego nie znamy, cudze chwalimy? To przysłowie sprawdza się niestety także w przypadku turystyki nurkowej. Biura podróży kuszą kolorowymi ofertami wyjazdów nurkowych do egzotycznych krajów, ...więcej »

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz ...więcej »

Bieszczady – czysto, pusto i deszczowo

Garść zdjęć z Bieszczad. Miesiąc sierpień, pogoda mocno angielska. Nigdzie nie oddycha się tak dobrze jak właśnie tam, przy właśnie takiej pogodzie.                                         więcej »

Zamek Łańcut
Przekaż 1% Mikołajowi

Zwiedzanie Wawelu

Opublikowano: 11 grudnia 2012

Zamek na Wawelu to jeden z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych symboli polskości. Jest to miejsce o niezwykle burzliwej historii, która jednocześnie jest powodem dumy dla narodu polskiego. Trudno jest znaleźć w Polsce osobę, która nie znałaby tego miejsca, nie kojarzyłaby go chociażby z lekcji historii, pocztówek czy z legendy o smoku wawelskim. Zamek Królewski jest więc miejscem, które każdy Polak powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu. A sam Wawel jest synonimem siedziby królewskiej, wzgórza, zamku i szeroko rozumianej dostojności.

Wzgórze wawelskie wznosi się na wysokość 228 m n.p.m i zajmuje obszar 6 ha. Jest to miejsce chętnie odwiedzane zarówno przez wycieczki grupowe jak i samotnych turystów. To także częsty cel wycieczek rowerowych jak i miejsce rodzinnych spacerów. Jest to więc cel zarówno dla turystów, jak i spotkań.

Wawel jest o tyle interesującym i rozległym miejscem, iż warto na jego zwiedzanie poświecić przynajmniej 2, a nawet 3 dni. Oczywiście, można to zrobić w jeden dzień, jednakże trzeba się liczyć z dużym pośpiechem. A dzięki spokojniejszemu i dogłębnemu zwiedzaniu można poznać istotę tego magicznego i tajemniczego miejsca, bez pośpiechu przechadzając się po wawelskich dróżkach. Decydując się na 2-dniowe zwiedzanie, warto pierwszy dzień poświecić na zwiedzenie Muzeum Katedralnego i samą katedrę. Natomiast w dzień drugi skoncentrować się na Komnatach Królewskich, Prywatnych Apartamentach Królewskich, Skarbcu i Zbrojownie, a także wystawom: Wawel Zaginiony i Wschód w zbiorach wawelskich.

Należy pamiętać, że aby dostać się do niektórych pomieszczeń należy kupić bilety z samego rana, gdyż w niektórych wypadkach ich ilość jest ograniczona. Jeśli już jednak uda nam się zakupić bilet, warto przejść się po zewnętrznym dziedzińcu Wawelu skąd można obejrzeć ruiny budynków zburzonych w wieku XIX.

Wzgórze wawelskie można zwiedzać codziennie – od kwietnia do września od 6.00 do 20.00, natomiast od października do marca od 6.00 do 18.00. Warto jest mieć te kwestie na uwadze, by móc w pełni zwiedzić to niesowite miejsce i poczuć jego niezwykłą atmosferę.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 4.0/5 (1 vote cast)
Zwiedzanie Wawelu, 4.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Do zobaczenia w Polsce © 2012

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD