Zamek Książ

Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. ...więcej »

Propozycje miejsc do nurkowania w Polsce

Swego nie znamy, cudze chwalimy? To przysłowie sprawdza się niestety także w przypadku turystyki nurkowej. Biura podróży kuszą kolorowymi ofertami wyjazdów nurkowych do egzotycznych krajów, ...więcej »

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz ...więcej »

Bieszczady – czysto, pusto i deszczowo

Garść zdjęć z Bieszczad. Miesiąc sierpień, pogoda mocno angielska. Nigdzie nie oddycha się tak dobrze jak właśnie tam, przy właśnie takiej pogodzie.                                         więcej »

Zamek Łańcut
Przekaż 1% Mikołajowi

Zamek Książ

Opublikowano: 18 maja 2012

Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. Obejrzeć i zwiedzać go można w Wałbrzychu, na terenie Książańskiego Parku Krajobrazowego. To też trzeci pod względem wielkości zamek w Polsce. Wybudował go książę świdnicko – jaworski Bolko I Surowy w latach 1288-1292. Miał on mu służyć za siedzibę obronną.

Źródło: www.ksiaz.walbrzych.pl


Jak i inne zamki w Polsce, taki i ten na przestrzeni dziejów zmieniał swoich właścicieli oraz wygląd. Największy wpływ na jego aktualny stan miał ród Hochbergów, który przez ponad 400 lat władał zamkiem. Pierwszy powolny upadek zamku miał miejsce w latach 20 XX w. kiedy to w rodzinie nastąpił niedobór gotówki oraz familijne problemy. W czasie drugiej wojny światowej zamek był siedzibą sztabu Adolfa Hitlera, który to zaczął wywózkę dóbr zamkowych oraz drążenie tuneli. Natomiast po drugiej wojnie światowej zamek został zdewastowany i rozkradziony przez wojska radzieckie. Dopiero w roku 1956 rozpoczęto pierwsze prace renowacyjne. Działania te przywróciły stary wygląd zamku.

Obecnie mieści się tutaj luksusowy hotel oraz Towarzystwo Miłośników Zamku Książ. Znajdują się tu też piękne ogrody, stadnina ogierów i restauracje. Atrakcją dla turystów jest możliwość zwiedzania komnat. Do najpiękniejszych należą: Salon Chiński, Sala Maksymiliana, Salon Zielony, Salon Włoski oraz Hall Myśliwski. Od czasu do czasu zarządzający zamkiem organizują wystawy kwiatów, krzewów, pokazy walk i zwyczajów starodawnych. Ciekawą atrakcją jest również znajdująca się w obszarze zamku palmiarnia, w której znajduje się ok. 100 rodzajów roślin z 4 kontynentów: Ameryki, Azji, południowej Europy i Australii. Corocznie na zamku organizowany jest najwspanialszy sylwester w Polsce.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Zamek Książ, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Do zobaczenia w Polsce © 2012

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD