Kwiatoń

Najstarsze cerkwie w Polsce

Najstarsze a zarazem najpiękniejsze, o ciekawej konstrukcji architektonicznej, zabytkowe cerkwie, które przetrwały dziesiątki lat. Oto wybrane przez Top10 cerkwi w Polsce:

Cerkiew w Uluczu

Cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu (Gmina Dydnia – województwo podkarpackie) pochodzi z 1659 roku i wzniesiona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem.

Cerkiew w Ulczu

Cerkiew w Radrużu

Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu  (Gmina Horyniec – Zadrój, woj. podkarpackie) z XVI w. należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Położona jest na owalnym wzgórzu nad potokiem Radrużka.

Cerkiew w Radrużu

Cerkiew w Gorajcu

Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu (Gmina Cieszanów, woj. podkarpackie).  Została zbudowana w 1586 r.

Gorajec

Cerkiew w Kwiatoniu

Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu  (Gmina Uście Gorlickie, woj. małopolskie) dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Wybudowana w 1700 roku.

Kwiatoń

Cerkiew w Wisłoku Wielkim

Cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, obecnie kościół katolicki pod tym samym wezwaniem – dawna cerkiew greckokatolicka w  Wisłoku Wielkim (Gmina Komańcza woj. podkarpackie) wzniesiona między 1850 a 1853.

cerkiew w wisłoku wielkim

Cerkiew w Owczarach

Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach (Gmina Sękowa, woj.małopolskie) -cerkiew greckokatolicka, obecnie współużytkowana przez parafie rzymsko- i greckokatolicką. Jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich, została wzniesiona w 1653 roku.

Cerkiew Owczary

Cerkiew w Bełżcu

Cerkiew św. Bazylego w Bełżcu (Gmina Bełżec, woj. lubelskie) Cerkiew została zbudowana w Lipsku w 1756  i przeniesiona do Bełżca w1838 na miejsce spalonej miejscowej cerkwi.

Cerkiew Bełżec

Cerkiew w Woli Wielkiej

Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki NMP w Woli Wielkiej (Gmina Narol, woj. podkarpackie) – wzniesiona w1775 roku.

Cerkiew Wola Wielka

Cerkiew w Komańczy

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy (Gmina Komańcza, woj. podkarpackie) Wybudowana w 1802 roku jako parafialna cerkiew greckokatolicka.

Cerkiew w Komańczy

Cerkiew w Ropicy Górnej

Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej (Gmina Sękowa, woj. małopolskie) wybudowana na początku XIX wieku około 1813 roku.

Cerkiew w Ropicy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: