Zamek Książ

Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. ...więcej »

Propozycje miejsc do nurkowania w Polsce

Swego nie znamy, cudze chwalimy? To przysłowie sprawdza się niestety także w przypadku turystyki nurkowej. Biura podróży kuszą kolorowymi ofertami wyjazdów nurkowych do egzotycznych krajów, ...więcej »

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz ...więcej »

Bieszczady – czysto, pusto i deszczowo

Garść zdjęć z Bieszczad. Miesiąc sierpień, pogoda mocno angielska. Nigdzie nie oddycha się tak dobrze jak właśnie tam, przy właśnie takiej pogodzie.                                         więcej »

Zamek Łańcut
Przekaż 1% Mikołajowi

Najstarsze cerkwie w Polsce

Opublikowano: 4 maja 2011

Najstarsze a zarazem najpiękniejsze, o ciekawej konstrukcji architektonicznej, zabytkowe cerkwie, które przetrwały dziesiątki lat. Oto wybrane przez Top10 cerkwi w Polsce:

 

Cerkiew w Uluczu
Cerkiew pod wezwaniem Wniebowstąpienia Pańskiego w Uluczu (Gmina Dydnia – województwo podkarpackie) pochodzi z 1659 roku i wzniesiona jest na wzgórzu Dębnik nad Sanem.

 

 

 

 

 

Cerkiew w Radrużu
Cerkiew pod wezwaniem św. Paraskewy w Radrużu  (Gmina Horyniec – Zadrój, woj. podkarpackie) z XVI w. należy do najstarszych i najlepiej zachowanych obiektów drewnianego budownictwa cerkiewnego w Polsce. Położona jest na owalnym wzgórzu nad potokiem Radrużka.

 

 

Cerkiew w Gorajcu
Cerkiew pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gorajcu (Gmina Cieszanów, woj. podkarpackie).  Została zbudowana w 1586 r.

 

 

 

Cerkiew w Kwiatoniu
Cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu  (Gmina Uście Gorlickie, woj. małopolskie) dawna łemkowska cerkiew greckokatolicka. Wybudowana w 1700 roku.

 

 

 

Cerkiew w Wisłoku Wielkim
Cerkiew św. Onufrego w Wisłoku Wielkim, obecnie kościół katolicki pod tym samym wezwaniem – dawna cerkiew greckokatolicka w  Wisłoku Wielkim (Gmina Komańcza woj. podkarpackie) wzniesiona między 1850 a 1853.

 

 

Cerkiew w Owczarach
Cerkiew Opieki Matki Bożej w Owczarach (Gmina Sękowa, woj.małopolskie) -cerkiew greckokatolicka, obecnie współużytkowana przez parafie rzymsko- i greckokatolicką. Jedna z najstarszych cerkwi łemkowskich, została wzniesiona w 1653 roku.

 

 

Cerkiew w Bełżcu
Cerkiew św. Bazylego w Bełżcu (Gmina Bełżec, woj. lubelskie) Cerkiew została zbudowana w Lipsku w 1756  i przeniesiona do Bełżca w1838 na miejsce spalonej miejscowej cerkwi.

 

 

 

Cerkiew w Woli Wielkiej
Cerkiew greckokatolicka pw. Opieki NMP w Woli Wielkiej (Gmina Narol, woj. podkarpackie) – wzniesiona w1775 roku.

 

 

 

 

Cerkiew w Komańczy

Cerkiew pw. Opieki Matki Bożej w Komańczy (Gmina Komańcza, woj. podkarpackie) Wybudowana w 1802 roku jako parafialna cerkiew greckokatolicka.

 

 

 

Cerkiew w Ropicy Górnej

Cerkiew greckokatolicka pw. Św. Michała Archanioła w Ropicy Górnej (Gmina Sękowa, woj. małopolskie) wybudowana na początku XIX wieku około 1813 roku.

 

 

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 3.5/5 (2 votes cast)
Najstarsze cerkwie w Polsce, 3.5 out of 5 based on 2 ratings

Dodaj komentarz

Do zobaczenia w Polsce © 2012

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD