Bieszczady na wakacje

Bieszczady – noclegi nad malowniczym jeziorem

Większości z nas Bieszczady w pierwszej kolejności kojarzą się z największym sztucznym jeziorem w Polsce – Jeziorem Solińskim zwane również „bieszczadzkim morzem” spiętrzonym na Sanie przez solińską zaporę. Jest to największy w Polsce południowo-wschodniej ośrodek żeglarstwa.

Wypoczynek w Bieszczadach

To znakomite miejsce na letni wypoczynek, gdzie utworzyła się już rozbudowana, dostosowana do potrzeb klientów o rozmaitych wymaganiach baza turystyczna. Jeśli chodzi o Bieszczady noclegi w hotelach, pensjonatach,  czy pokojach prywatnych można najłatwiej znaleźć w takich miejscowościach jak: Solina, Jawor, Polańczyk i Wołkowyja, położonych po północnej i wschodniej stronie jeziora.

Wypoczynek w Bieszczadach

Polskie uzdrowiska

Samo jezioro zostało napełnione pod koniec lat 60. XX w. Mieści ok. 500 m3 wody, która jest uzupełniana na bieżąco przez San i Solinkę. Co do pojemności jest to największe sztuczne jezioro w Polsce, a do powierzchni – piąte. Na skutek budowy zbiornika solińskiego swoje domy musiało opuścić, około 3 tys. mieszkańców, zalanych zostało 185 gospodarstw. Zniknęły takie wsie, jak: Teleśnica Sanna, Chrewt, Rajskie, Sokole, Solina, Podleszczyny, Polana, Berestyszcze, Zadział, Zawóz i część Wołkowi. Dziś możemy obejrzeć tylko obrzeża niektórych z tych wiosek. Przy budowie zapory wodnej w Solinie pracowało około 7 tys. osób. Jest największą w Polsce – liczy 664 m długości i 82 m wysokości.

Zalew Soliński

Obecna Solina to miejscowość typowo wczasowa położona na stromym zboczu górskim. Nie można się tu nudzić. Do dyspozycji turystów są łódki, kajaki, rowerki wodne, deski oraz żaglówki. Deptak i mnóstwo knajpek, stoisk z pamiątkami. Jedną z głównych atrakcji regionu mogą być koniki huculskie, cieszące najmłodszych turystów. W nie jednej zagrodzie istnieje możliwość skorzystania z lekcji jazdy konnej, a tego typu rozrywki są jak najbardziej polecane nie tylko dzieciom ale i dorosłym. M.in. dlatego Bieszczady z dziećmi to dobry pomysł na spędzenie wakacji czy krótkiego weekendu.

Zainteresowanie turystów tym miejscem wciąż rośnie. Chcąc obejrzeć najciekawsze miejsca w Bieszczadach trzeba spędzić tam kilka dni, a i to może nie wystarczyć, jeżeli zapragniemy połączyć wypoczynek nad malowniczym jeziorem z górskimi wędrówkami i odkrywanie osobliwości regionu.

1 Comment

  • Lolka

    W Polsce jest wiele pięknych miejsc, nie tylko w Bieszczadach można wynająć nocleg nad samym jeziorem, kiedyś znalazłam fajną bazę gdzie są wszystkie obiekty, hotele nad jeziorem wraz z opisami, wystarczy tylko poszukać w necie.

    Odpowiedz

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: