Zamek Królewski na Wawelu

Jedne z najstarszych, zawsze budzą naszą ciekawość,skrywające fascynującą historie dziejów i zachwycające przepiękną architekturą. Zamki to jedne z najciekawszych atrakcji turystycznych. Na mapie Polski znajduję się wiele twierdz i zamków wartych zobaczenia, ale jednym z nich, który każdy miłośnik zabytków i takiej architektury powinien odwiedzić jest Zamek królewski na Wawelu.

Słów kilka o zamku na Wawelu

Zamek Królewski na Wawelu, jest drugą pod względem wielkości rezydencją królewska. Wzniesiony na wzgórzu Wawelskim w Krakowie jest jednym z najcenniejszych zabytków architektury w Polsce. Był miejscem koronacji polskich królów, oraz  ich wiecznego spoczynku. Mury zamku kryją pozostałości budowli w stylu  romańskim i gotyckim. Na przestrzeni wieków zamek był przebudowywany i odnawiany, w nowych stylach architektonicznych. Do dziś jednak zachował się styl barokowy, częściowo klasyczny i renesansowy zamku, ten ostatni odrestaurowany w latach 1507 – 1536, przez Zygmunta I Starego.

Zespół zamkowy na Wawelu

Zespół zamkowy składa się z dziedzińca zewnętrznego, przy którym znajduję się kompleks katedralny oraz dziedzińca arkadowego, który tworzą skrzydła pałacu królewskiego, brama wjazdowa oraz pięć wież mieszkalnych. Budowli strzegą fortyfikacje obronne najeżone basztami. Zamek jest dwupiętrową budowlą. Na parterze znajdują się ekspozycja Komnaty Królewskie, pierwsze piętro to apartamenty mieszkalne, a na drugim mieści się sala Poselska, Senatorska i Pod Orłem.

Zamek Królewski na Wawelu

Zbiory wawelskie

W zbiorach wawelskich zachowało się wiele cennych ekspozycji. W zamku można między innymi zobaczyć najwspanialsze okazy ze słynnej kolekcji 136 arrasów flamandzkich z XVI w. zwanymi też arrasami Zygmunta Augusta, portrety królów i kolekcję mebli włoskich. W dwóch salach zamku przetrwały fryzy Hansa Dürera, a w Sali Poselskiej 30 spośród 194 słynnych głów wawelskich, zdobiących od 1540 r. kasetonowy strop tego reprezentacyjnego pomieszczenia. W zamku podziwiać również można ekspozycję muzealną „Skarbiec Koronny i Zbrojownia”, znajdującą się w skrzydle gotyckim. W skarbcu znajdują się dary papieży dla władców Polski, regalia, wyroby złotnicze, z bursztynu i kości słoniowej, jak również miecz koronacyjny królów polskich Szczerbiec. Pomieszczenia przyległe kryją zbiory militariów, dawne uzbrojenie polskie, zachodnioeuropejskie i wschodnie, w tym cenne rzędy końskie i zbroje jazdy polskiej z XVII w., noszone przez husarię – „jazdę pancerną” popularną w Polsce. W salach sąsiadujących ze Skarbcem i Zbrojownią znajduje się  stała wystawa „Sztuka Wschodu”, na którą składają się XVII- wieczne tureckie namioty, chorągwie, siodła, uzbrojenie perskie i tureckie, a także ceramika chińska i japońska z XVI-XIX w.

W 1978 r. zamek wawelski wpisany został na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Naturalnego UNESCO. Z całą pewnością jest jednym z najwspanialszych zabytków architektonicznych Polski i bezcenną pamiątką narodową.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: