Choć Rzeszów na tle obleganych przez turystów miast – Krakowa, Warszawy, czy Gdańska, wypadać może blado, to jednak warto swój urlop spędzić właśnie w stolicy Podkarpacia. Bo pod okazałym zamkiem Lubomirskich, na malowniczym rynku oraz w cieniu deptaków bije serce południowo-wschodniej Polski.
Znakomita większość budynków rzeszowskiego śródmieścia pochodzi z XIX wieku lub początku XX. Jednak wśród zabytków secesji, modernizmu czy art deco, znajduje się gotycka perełka – kościół farny pw. św. Wojciecha i Stanisława. Co prawda w XVII wieku został przebudowany w stylu barokowym, jednak w gotyckim stylu zachowało się prezbiterium i nawa główna. Podobnie w charakterze wczesnego baroku wybudowano bazylikę Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Należy tu wspomnień, że większość rzeszowskich zabytków była przebudowywana, za sprawą czego teraz łączy w sobie wiele stylów.
Spis treści
Z czego słynie Rzeszów?
Rzeszów słynie także ze swoich przepięknych deptaków. Reprezentacyjnym jest ul. 3 Maja, przy której zobaczymy wiele zabytkowych budowli. Kompleks budynków popijarskich, kościół Św. Krzyża oraz zabudowania kolegium pijarów, czyli jednej z najstarszych w Polsce szkół średnich. Przy ulicy Grunwaldzkiej znajduje się szereg eklektycznych kamienic, ulica Dąbrowskiego to z kolei przykład modernizmu, a Instytut Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego to sztandarowy przykład socrealizmu. Urzekającym turystów deptakiem jest także Aleja Pod Kasztanami, która wiedzie od Letniego Pałacu Lubomirskich, przez malownicze dworki i wille, aż do zamkowej fosy.
Zamek w Rzeszowie
Kolejną turystyczną wizytówką Rzeszowa jest zamek Ligęzów i Lubomirskich, choć niestety jest to tylko rekonstrukcja. W XVIII wieku rodziny magnackie opuściły tę posiadłość, której stan był tak zły, że postanowiono wyburzyć ją i zrekonstruować. Odbudowana bryła budynku nie jest jej wierną kopią, a oryginalne zostały jedynie mury obronne z bastionami, wiernie oddano wieżę zamkową z ciekawym hełmem. Wśród innych urokliwych pałaców znajduje się wyszukany, późnobarokowy Letni Pałac Lubomirskich, zespół dworski Chłapowskich, Pałac Biskupów Rzeszowskich, klasycystyczny Pałac Burgalera oraz secesyjny Pałac Jędrzejowiczów.
Hotele w Rzeszowie
Sercem miasta jest jednak rynek z urokliwymi kamieniczkami, w których znajdują się liczne sklepy, kawiarenki i hotele. Rzeszów w tym miejscu tętni więc życiem – na rynku odbywają się tu miejskie imprezy i koncerty. Stoi na nim okazały, neogotycki i neorenesansowy budynek ratusza, który w detalach nawiązującego do krakowskich Sukiennic. Pod rynkiem znajduje się skomplikowany system podziemnych korytarzy i pomieszczeń, które kilkaset lat temu z braku miejsca na powierzchni służyły jako magazyny kupieckie. Obecnie jest to Podziemna Trasa Turystyczna, którą chętnie odwiedzają turyści.
Wycieczki do Rzeszowa
A organizacja wycieczki do stolicy Podkarpacia jest obecnie bardzo prosta i przyjazna turystom przyjeżdżającym nawet z bardzo daleka. Wakacyjne pociągi, coraz bardziej rozbudowana sieć prywatnych linii autokarowych, czy położone niedaleko Rzeszowa lotnisko – wybór dojazdu jest niezwykle szeroki. Podobnie, jeśli chodzi o noclegi. Rzeszów oferuje wiele miejsc w hotelach o różnym standardzie – od schludnych, tańszych i na „studencką” kieszeń, po luksusowe apartamenty. Coraz częstszą praktyką wśród mieszkańców jest wynajmowanie pokoi na krótki czasu – często dla studentów szukających stałego lokum, ale turyści także są mile widziani.
Rzeszów, choć często niedoceniany, z pewnością odwdzięczy się swoimi urokami za okazane zaufanie i przyjazd.