Swego nie znamy, cudze chwalimy? To przysłowie sprawdza się niestety także w przypadku turystyki nurkowej. Biura podróży kuszą kolorowymi ofertami wyjazdów nurkowych do egzotycznych krajów, a tymczasem w Polsce również mamy do dyspozycji piękne jeziora, w których można uprawiać nurkowanie rekreacyjne i techniczne czy też organizować kursy nurkowania.
Dla nurków jezioro Hańcza
Jednym z najbardziej atrakcyjnych miejsc do nurkowania jest jezioro Hańcza. Jest to najgłębszy zbiornik w Polsce usytuowany na Suwalszczyźnie. Ponad 106 metrów głębokości, wysoka przejrzystość wody oraz bogactwo fauny i flory sprawiają, że nurkowie wielokrotnie tu wracają, aby na nowo odkrywać tajemnicze zakamarki w podwodnym świecie Hańczy. Kolejnym, często odwiedzanym miejscem przez nurków są Mazury, czyli Kraina Tysiąca Jezior. Szkoły oferujące kursy nurkowania bardzo często organizują grupowe szkolenia i wyprawy właśnie na Mazurach. Prym wiodą takie zbiorniki, jak Jezioro Piłakno, Jezioro Łęsk i Jezioro Wukśniki.
A może nurkowanie w kamieniołomie?
Dla bardziej zaawansowanych nurków ciekawą propozycją z pewnością będą polskie kamieniołomy. Najbardziej znane to wapienny kamieniołom Zakrzówek położony w okolicach Krakowa i dolomitowy kamieniołom Jaworzno Koparki (okolice Jaworzna). Oprócz wielu gatunków roślin i zwierząt nurkowie mogą w nich podziwiać wraki zatopionych łodzi, samochodów i innych pojazdów mechanicznych, maszyn rolniczych czy tez np. mebli. Pomimo wielu atrakcji, jakie oferują polskie kamieniołomy należy pamiętać, że nie są to miejsca do nauki nurkowania. Tak skomplikowane wyprawy powinni organizować tylko wprawieni nurkowie.
Nurkowanie w polskich jeziorach oprócz atrakcji opisanych powyżej niesie ze sobą również takie zalety, jak na przykład relatywnie niskie koszty związane z realizacją całej wyprawy czy też oszczędność czasu potrzebnego na dojazd do miejsca docelowego. Dzięki temu w wypadach nurkowych mogą uczestniczyć całe rodziny.