Zamek Książ

Największym spośród dolnośląskich zamków jest monumentalny zamek Książ. Zlokalizowany jest on na skalistym, wysokim urwisku, otoczony z trzech stron jarem. Majestatycznie góruje nad całą okolicą. ...więcej »

Propozycje miejsc do nurkowania w Polsce

Swego nie znamy, cudze chwalimy? To przysłowie sprawdza się niestety także w przypadku turystyki nurkowej. Biura podróży kuszą kolorowymi ofertami wyjazdów nurkowych do egzotycznych krajów, ...więcej »

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz ...więcej »

Bieszczady – czysto, pusto i deszczowo

Garść zdjęć z Bieszczad. Miesiąc sierpień, pogoda mocno angielska. Nigdzie nie oddycha się tak dobrze jak właśnie tam, przy właśnie takiej pogodzie.                                         więcej »

Zamek Łańcut
Przekaż 1% Mikołajowi

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Opublikowano: 20 maja 2011

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz indywidualnych upodobań, niemałe znaczenie mają ceny kwater i posiłków, a także dostępne na miejscu atrakcje.

 

Mazury

Mazury to kraina tysiąca jezior. Uwielbiana zarówno przez stałych bywalców jak i przypadkowych gości. Uzależnia swoją malowniczością i różnorodnością oraz, co najważniejsze, charakterystycznym klimatem. Co więc składa się na tę wyjątkową, mazurską aurę? Pagórkowate ukształtowanie terenu, ponad 3000 jezior mniejszych i większych, bardziej i mniej znanych, dziewicza przyroda, bogata baza noclegowa i ok. 2000 gospodarstw agroturystycznych. Mazury to raj dla żeglarzy i wodniaków. Wiele jezior połączonych jest ze sobą kanałami, co w efekcie tworzy naprawdę imponującą sieć wodną. W tym miejscu trzeba także wspomnieć o Kanale Elbląskim, który przebiega przez Mazury. Jest to najdłuższa w Polsce żeglowna droga wodna składająca się z 5 naziemnych pochylni. Warto także dodać, że Mazury reprezentują Polskę w światowym plebiscycie na nowych 7 cudów świata.

Oprócz miejscami nienaruszonej, zapierającej dech w piersiach natury, na Mazurach można zobaczyć całe mnóstwo unikatowych zabytków i miejsc przesiąkniętych historią jak np. legendarne Pola Grunwaldzkie czy pałace, dwory, zamki, mosty rozsiane po całej krainie. Jeśli chodzi o ceny noclegów, to zaczynają się one już od 35zł za dobę (wszystkie ceny dotyczą 1 osoby). Najdroższe są gospodarstwa agroturystyczne (średnio 90/100zł za dobę), ale w tym przypadku w cenę pobytu wliczone są zazwyczaj 2 posiłki i dodatkowe atrakcje. Tańszą alternatywą dla gospodarstw i dobrze wyposażonych pensjonatów są skromniejsze pokoje w domach prywatnych – 35/40zł lub domki letniskowe –  35/50zł za jeden dzień. Na uwagę zasługuje również mazurska kuchnia, która czerpie inspiracje z różnych źródeł. Serwuje się tu m.in. lince z pomoćką, dzyndzałki z Rećką, kiszki ziemniaczane, pierogi z kaszą czy pieczoną karbónada w miodzie.

 

Bałtyk

Ciężko opisać w kilku zdaniach 775km. Tyle dokładnie wynosi długość wybrzeża morskiego w Polsce. To wbrew pozorom bardzo zróżnicowany obszar. Gdzie zatem warto pojechać i co zobaczyć? Okazuje się, że ile miast tyle atrakcji. Z marszu można wymienić ok. 60 nadmorskich miejscowości. Na pierwszy plan wysuwa się Gdańsk, nazywany architektoniczną perłą Pomorza, po nim Gdynia, Sopot z najdłuższym drewnianym molo w Europie, Hel, Łeba, Władysławowo, Kołobrzeg itd. Planując wakacje nad morzem należy zacząć od odpowiedzi na pytanie: czy chcemy głównie zwiedzać czy raczej odpoczywać z dala od tłumów. Ceny noclegów nad morzem są porównywalne z mazurskimi. Wahają się w granicach 30 – 130zł na osobę za dobę. Wiele zależy od miasta, w którym chcemy pozostać. Jeśli wybierzemy np. Kołobrzeg to za nocleg zapłacimy więcej niż w Jarosławcu. Bałtycka kuchnia to przede wszystkim ryba serwowana na różne sposoby. Może być uwędzona, usmażona w chrupiącej panierce lub w cieście. Nigdzie indziej nie smakuje tak jak nad morzem. Wczasy nad Bałtykiem to długie spacery po piaszczystych plażach, zjawiskowe zachody słońca, zdrowe powietrze, beztroskie wylegiwanie się na piasku i wielkie pikniki organizowane szczególnie w sezonie letnim.

Po co wybierać? Najlepiej przeżyć na własnej skórze wakacje w Polsce na Mazury ach i nad Bałtykiem.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Polskie morze czy mazurskie jeziora?, 5.0 out of 5 based on 1 rating

Dodaj komentarz

Do zobaczenia w Polsce © 2012

Featuring Recent Posts WordPress Widget development by YD