mazury jeziora

Polskie morze czy mazurskie jeziora?

Takie pytanie zadaje sobie wiele rodzin planujących wakacyjny urlop nad wodą. Wybór nie jest łatwy i jak się okazuje wpływa na niego sporo czynników. Oprócz indywidualnych upodobań, niemałe znaczenie mają ceny kwater i posiłków, a także dostępne na miejscu atrakcje.

Mazury

Mazury to kraina tysiąca jezior. Uwielbiana zarówno przez stałych bywalców jak i przypadkowych gości. Uzależnia swoją malowniczością i różnorodnością oraz, co najważniejsze, charakterystycznym klimatem. Co więc składa się na tę wyjątkową, mazurską aurę? Pagórkowate ukształtowanie terenu, ponad 3000 jezior mniejszych i większych, bardziej i mniej znanych, dziewicza przyroda, bogata baza noclegowa i ok. 2000 gospodarstw agroturystycznych. Mazury to raj dla żeglarzy i wodniaków. Wiele jezior połączonych jest ze sobą kanałami, co w efekcie tworzy naprawdę imponującą sieć wodną. W tym miejscu trzeba także wspomnieć o Kanale Elbląskim, który przebiega przez Mazury. Jest to najdłuższa w Polsce żeglowna droga wodna składająca się z 5 naziemnych pochylni. Warto także dodać, że Mazury reprezentują Polskę w światowym plebiscycie na nowych 7 cudów świata.

Mazury

Oprócz miejscami nienaruszonej, zapierającej dech w piersiach natury, na Mazurach można zobaczyć całe mnóstwo unikatowych zabytków i miejsc przesiąkniętych historią jak np. legendarne Pola Grunwaldzkie czy pałace, dwory, zamki, mosty rozsiane po całej krainie. Jeśli chodzi o ceny noclegów, to zaczynają się one już od 35zł za dobę (wszystkie ceny dotyczą 1 osoby). Najdroższe są gospodarstwa agroturystyczne (średnio 90/100zł za dobę), ale w tym przypadku w cenę pobytu wliczone są zazwyczaj 2 posiłki i dodatkowe atrakcje. Tańszą alternatywą dla gospodarstw i dobrze wyposażonych pensjonatów są skromniejsze pokoje w domach prywatnych – 35/40zł lub domki letniskowe –  35/50zł za jeden dzień. Na uwagę zasługuje również mazurska kuchnia, która czerpie inspiracje z różnych źródeł. Serwuje się tu m.in. lince z pomoćką, dzyndzałki z Rećką, kiszki ziemniaczane, pierogi z kaszą czy pieczoną karbónada w miodzie.

Bałtyk

Ciężko opisać w kilku zdaniach 775km. Tyle dokładnie wynosi długość wybrzeża morskiego w Polsce. To wbrew pozorom bardzo zróżnicowany obszar. Gdzie zatem warto pojechać i co zobaczyć? Okazuje się, że ile miast tyle atrakcji. Z marszu można wymienić ok. 60 nadmorskich miejscowości. Na pierwszy plan wysuwa się Gdańsk, nazywany architektoniczną perłą Pomorza, po nim Gdynia, Sopot z najdłuższym drewnianym molo w Europie, Hel, Łeba, Władysławowo, Kołobrzeg itd. Planując wakacje nad morzem należy zacząć od odpowiedzi na pytanie: czy chcemy głównie zwiedzać czy raczej odpoczywać z dala od tłumów. Ceny noclegów nad morzem są porównywalne z mazurskimi. Wahają się w granicach 30 – 130zł na osobę za dobę. Wiele zależy od miasta, w którym chcemy pozostać. Jeśli wybierzemy np. Kołobrzeg to za nocleg zapłacimy więcej niż w Jarosławcu. Bałtycka kuchnia to przede wszystkim ryba serwowana na różne sposoby. Może być uwędzona, usmażona w chrupiącej panierce lub w cieście. Nigdzie indziej nie smakuje tak jak nad morzem. Wczasy nad Bałtykiem to długie spacery po piaszczystych plażach, zjawiskowe zachody słońca, zdrowe powietrze, beztroskie wylegiwanie się na piasku i wielkie pikniki organizowane szczególnie w sezonie letnim.

Po co wybierać? Najlepiej przeżyć na własnej skórze wakacje w Polsce na Mazury ach i nad Bałtykiem.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

%d bloggers like this: